Naujienos

Seimas svarstys Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo projektą


 

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis Seimui pristatė Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo projektą Nr. XIIP-2017(4), parengtą siekiant supaprastinti civilinės būklės aktų registravimą, pasinaudojant informacinių sistemų ištekliais, padaryti jį efektyvesniu ir patogesniu vartotojams, sumažinti administracinę naštą ir užtikrinti paslaugų teikimą vieno langelio principu.

Ministro teigimu, siūloma nustatyti, kad kai kuriuos civilinės būklės aktus registruotų civilinės metrikacijos įstaiga savo iniciatyva, remdamasi atitinkamų įstaigų ar institucijų elektroninių ryšių priemonėmis jai persiųstais dokumentais.

„Asmeniui pačiam nereikės atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą, o jo civilinė būklė būtų registruojama remiantis institucijos, konstatavusios tam tikrą civilinę būklę elektroninių ryšių priemonėmis persiųstais dokumentais be atskiro asmens kreipimosi“, – sakė J. Bernatonis.

Pasak ministro, dauguma dokumentų bus gaunama iš sveikatos priežiūros įstaigų, o prielaidas tokiam dokumentų judėjimui sudarys įgyvendinama elektroninė sveikatos sistema.

Taip pat atsisakoma civilinės būklės akto įrašo įregistravimo liudijimų išdavimo, tačiau asmuo turės teisę gauti civilinės būklės akto išrašus. Valstybės institucijos savo sprendimų priėmimui informaciją apie asmens civilinę būklę gaus tiesiogiai iš gyventojų registro.

Tikimasi, kad siūlomi pakeitimai sudarys sąlygas įgyvendinti priemones, leisiančias  dokumentus, įrodančius tam tikrą veiksmą ar įvykį, perduoti civilinės metrikacijos įstaigoms tiesiogiai elektroniniais ryšiais iš šiuos dokumentus sudarančių įstaigų, taip pat civilinės būklės aktų registravimo paslaugas suteikti elektroniniu būdu.

J. Bernatonis atkreipė dėmesį, kad naujajame projekte nebelieka šiuo metu galiojančiame civiliniame kodekse įtvirtintos nuostatos dėl pasiūlymo norintiems susituokti asmenims pasitikrinti sveikatą. Taip pat numatoma galimybė vaikui, kurio tėvų pavardės yra skirtingos, suteikti dvigubą pavardę, sudarytą iš sujungtų vaiko tėvų pavardžių.

Projektui po pateikimo pritarė 57, prieš balsavo 2, susilaikė 32 Seimo narių. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, numatoma svarstymo plenariniame posėdyje data – lapkričio 19 d.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija